5 Reasons A Husband Might Need To Grocery Shop

In too many  families the idea of the husband or dad doing the grocery store is radical. Doing our weekly shopping on a regular basis, I know that is the case. There are not a lot of husbands or men grocery shopping when I am out.  In this post I will explain a few reasons I do our shopping and why maybe your husband should as wel.

To be honest at one time I was stingy with the grocery budget and my wife might say I still am at times.  Part of the reason I do the shopping is because if we end up going over budget by $20 this week, I bought it. This avoids money arguments (we might argue if I don’t buy enough lunches or snacks, however).

I am much more analytical. I look at the cost per oz. for everything. Many people think I am crazy but that is just how my brain is wired.  I am not an engineer but I probably think like one. My wife is not that way, so while I may spend slightly more one week because chicken is $1 a pound or that the 2 smaller bags of chips because they are on sale are actually a much better deal then the family size bag. Amanda gets distracted by ideas she saw on pinterest that randomly pop in her head, or any other number of creative ideas she gets while at the store.

I understand retail and I am very efficient. I can tell you where on the shelf nearly everything is that I buy regularly. My mind thinks in maps and pictures. I am not looking around and seeing the things the store wants me to buy. I do comparison shop per oz. when it makes sense. I am also not brand loyal at all. Sometimes a name brand is cheaper than generic (not usually), but I won’t be swayed by fancy packaging or marketing.

I know the system, I am a methodical shopper and grocery stores advertise some products below cost because they want you to come in and shop and buy other things.  Anytime there is a limit there is a good chance that it is a deal worth stocking up on.

It doesn’t stress me out.  I spend hours in a store every day and another hour or so shopping is not stressful. I don’t have strangers commenting on how many kids I have (it happens more then you would think with moms). Strangers are not saying to a guy with a beard and a few kids, “You know what causes that, don’t you?”

Grocery shopping stresses out my wife, especially if she has to take all the kids. Since we homeschool, if she has to take time out of the school day to get groceries, it ends up being a whole day of schooling lost. Instead, I usually go get groceries while she helps out at local ministry in town with our oldest child and our youngest child. Our two middle kids go to a Mom’s Morning Out that morning. It works out and gives me some one on one time with our second child, who tends to need more Father/Son time.

You remember how I said my wife likes to be creative? One thing we had to sit down and talk about was how I could make her less unsatisfied with me choosing groceries. What we figured out is that she just wants to have some creative allowance. So having things like chocolate chips and other baking supplies really makes a difference to her. Also, little add ins like some frozen peppers and onions, mushrooms, olives, rotel, etc.

Overall, there may not be a best person to do the shopping.  Maybe, the saver needs to do some shopping so they will understand how much it costs your family to eat. Shopping together is another option that will work for some couples. Overall, never go into the store before you have a plan. Deviate from the plan if you find great bargains that you know you can use in the coming weeks. Spend an extra $5 this week on a great deal so you can save $10 next week that is a 100% return on investment in just a week

Happy Shopping, whoever is going this week!

dad-grocery

Advertisements

What We Keep In Our Pantry

As a follow up to yesterday’s post I want to talk about some of the things that we keep extra on hand to quickly throw together for a meal or to make a meal go further with kids.

  • Pasta- you can get this for 49¢ at Kroger. We try to have 6-8 boxes.
  • Pasta Sauce:  we buy sugar free from Aldi- we keep 4 red and 4 white sauces
  • Peanut Butter
  • Beans (Black, Pinto, Kidney)
  • Olives (Black and Green)
  • Canned Mushrooms
  • Diced tomatoes
  • Tomato sauce (can)
  • Salsa
  • Real Maple Syrup
  • Pancake Mix
  • Rotel
  • Onion Soup Mix
  • Green Chiles
  • Chicken and Beef Broth
  • Tortillas

These are some of the things we keep in stock at the house because they are things that we use on a regular basis.  We shop first out of our pantry and if we had more space I would expand this to many more items. When you have a deep pantry you can wait to buy things when they go on sale rather then just buying whatever you need the day or week you need it.

We have a deep freezer that needs to be cleaned out this spring. Once we get the freezer cleaned out we will be expanding to meats and start to make frozen meals.  It doesn’t necessarily  cost double to double a recipe.  This can reduce the overall cost of meals to less than $1 a meal.

Tomorrow we will talk about Aldi vs. Everywhere else.pantry

Do you spend too much on groceries?

Today was grocery shopping day for the week (yes, I said the week). We plan and shop on a weekly basis to help save money on groceries. There are numerous reasons I think this can be beneficial financially some of them that immediately comes to mind are:

  1. We have a plan for the week. We are not governed by a whim during the week
  2. We are less likely to go out because we have a plan and we know what we are going to eat every day.
  3. We can take advantage of buying ingredients for more than one meal (5 pounds of chicken, 3 pounds ground beef and vegetables can be purchased and not wasted.
  4. We can buy extra when things are on sale and plan meals to use them on.

There are many more things that can be said and many more strategies that I will get into eventually but here are some details from our first 2 months of 2017.

  • Total spent including eating out was $1230
  • Total number of days 55
  • Cost per day 22.36
  • Cost per meal/person- $1.06

We ate out 4 times in those 2 months with all 5 kids and we eat a TON. A few numbers from last week: 15+ pounds of fruit, 7 pounds of ground beef, 2 pounds of chicken and more. My 2 year old eats more than some adults and we still spent just over a $1 a meal for 2 months.

How much would that be for a family of 4? $90/week including all eating out.

Save just $10 a week and you could end up with $7,520 in a savings account in 10 years or nearly $21,000 in 20 if you invested it.

Are the 2 boxes of Keurig coffee worth that much? Make up your Continue reading